“Укрзалізниця” готова до запуску приватних залізничних перевізників на міжнародних маршрутах
Начальник департаменту пасажирських перевезень дальнього спрямування “Укрзалізниці” Олександр Красноштан розповів нещодавно про запуск нових міжнародних напрямків, продовження євроколії до Мукачево та про перспективи можливого залізничного сполучення з Румунією.
Серед нових маршрутів “Укрзалізниці” з’являється все більше міжнародних сполучень і це створює вагому альтернативу авіаційному транспорту і автобусним перевезенням. Незважаючи на те, що міждержавні маршрути обслуговуються, переважно, вагонами без пересадки, а не повноцінними потягами, перспективи залізничних перевезень з України до країн ЄС невпинно зростають. А разом з ними збільшується і зацікавленість з боку приватних європейських перевізників.
За словами Олександра Красноштана, пасажиропотік до європейських міст, з якими наразі існує сполучення “Укрзалізниці” стабільно зростає. І ця тенденція буде покращуватися, адже попереду – найтепліші місяці весни і літа, коли мобільність населення буде збільшуватися.
Міжнародні маршрути “Укрзалізниці”
На сьогодні Україна має залізничне сполучення з наступними країнами Європейського Союзу:
- Польща ( потяги Київ-Варшава, Львів-Вроцлав, Львів-Гдиня, Київ-Пшемисль, Одеса-Пшемисль, Здолбунів-Хелм, Ковель-Хелм);
- Словаччина (Київ-Кошице);
- Румунія (Київ-Бухарест, Вадул-Сирет-Бухарест, Вадул-Сирет-Сучава );
- Австрія та Угорщина (Київ-Відень (через Будапешт);
- Болгарія (Київ-Варна (через Румунію);
- Литва і Латвія (Київ-Вільнюс, Київ-Рига (обидва потяги через Білорусь).
Щодо останнього напрямку: Олександр Красноштан наголосив, що “Укрзалізниця” зацікавлена у продовженні маршруту Київ-Рига (потяг “Чотири столиці”) до Талліна. Наразі тривають переговори між естонською та латвійською стороною щодо встановлення тягового забезпечення. Це означає, що країни мають домовитися між собою, чий локомотив буде встановлено на цьому відрізку шляху – естонський чи латвійський.
Співпраця з приватними європейськими перевізниками
На початку червня планується відкриття залізничного маршруту Мукачево-Кошице. Це рішення “Укрзалізниця” приймала виважено і планомірно, з огляду на цілком логічні перспективи. Вже були здійснені тестові рейси, які підтвердили готовнсть інфраструктури.
- По-перше, в “Укрзалізниці” вже підготували проект реконструкції для продовження євроколії до вокзалу в Мукачево. Це дозволить перетворити станцію на зручний пасажирський хаб.
- По-друге, існує жвавий інтерес зі сторони приватних європейських операторів, які готові співпрацювати з “Укрзалізницею” і пускати потяги до Мукачево.
- І, по-третє, зі сторони пасажирів є попит на цей маршрут.
За словами Олександра Красноштана, представники “Укрзалізниці” зустрічалися з представниками приватного чеського перевізника RegioJet для розгляду спільних планів побудови маршруту до Мукачево. Ще один приватний чеський оператор пасажирських перевезень – Leo Express – планує запустити потяг Прага-Краків-Медика (кордон з Україною) у грудні 2019 року. Цей маршрут хочуть продовжити до Мостиська (прикордонна станція у Львівській області). Для реалізації напрямку є відповідні умови, адже до Мостиська доходить залізнична колія європейського стандарту. На жаль, подібні плани перевізника Leo Express провалилися у Львові, через відсутність інфраструктури.
Чого чекати пасажирам: нові міжнародні маршрути “Укрзалізниці”
Найближчим часом планується відкриття маршруту Київ-Берлін. За обережними оцінками “Укрзалізниці” – запуск відбудеться орієнтовно у грудні 2019 року, вже діють відповідні домовленості з Deutsche Bahn.
Також тривають переговори над запуском сполучення Львів-Люблін, з пересадкою у польському місті Хелм (Холм). Тобто, зі Львова потяг слідує до Холма (колія 1520), потім пасажири здійснюють пересадку на потяги, що прямують до Любліна (євроколією 1435). Проект викликає зацікавлення з боку пасажирів, тому підприємство “Укрзалізниця” покладає великі надії на його реалізацію.
Щодо запуску ще одного потягу до Румунії, окрім тих, що вже курсують з Києва та зі станції Вадул-Сирет. За словами Олександра Красноштана, цей напрямок не є таким популярним серед пасажирів, як, наприклад Польща чи Угорщина. Питання реалізації залізничного рейсу Чернівці-Сучава (з пересадкою на станції Вадул-Сирет) було ініційовано Чернівецькою облдержадміністрацією. Однак, в “Укрзалізниці” наразі не можуть підтвердити цей напрям, у зв’язку з відсутністю рухомого складу. Аби запуск потягу був можливим, потрібна співпраця з місцевою владою Чернівецької області та міста Чернівці. А саме – вирішення питання спільного фінансування для придбання рухомого складу типу Pesа. “Без часткової участі місцевої влади проект навряд чи буде реалізовано”, – зазначив Олександр Красноштан.
А от стосовно оновлення рухомого складу на інших європейських маршрутах, чиновник повідомив про придбання двох вагонів RIC у Крюківського вагонобудівного заводу. Наразі триває процедура узгодження курсування цих вагонів на європейській колії, після чого вони почнуть виконувати міжнародні рейси.