Будапешт – перлина Дунаю

Як гадаєте, яке місто, на думку півмільйона користувачів порталу European Best Destinations, отримало статус найкращого європейського напрямку у 2019 році? Так, це величний і багатоликий Будапешт, з його численними мостами, цікавими музеями, культовими ресторанами, розкішними купальнями, старовинною архітектурою та сучасним ритмом життя.

В цьому місті є все, щоб справити незабутнє враження навіть на досвідченого туриста.
- Величезна кількість готелів, апартаментів та хостелів.
- Затишні європейські вулички, де кожен клаптик землі наповнений історією, а в повітрі витає дух авантюризму та пригод.
- Сквери та парки, де можна відпочити у затінку чи помилуватися красою фонтанів та скульптур.
- Розкішні палаци, храми, церкви, каплиці, базиліки; державні, історичні, мистецькі будівлі та, звісно ж, мости.
- Оглядові майданчики з мальовничими міськими краєвидами.
- Смачна та поживна угорська кухня, вино і аромати місцевих пекарень та кондитерських.
- Зручне транспортне сполучення та гостинні мешканці, які пишаються своїм чудовим містом.
Та про всі ці переваги Будапешта, а також про його незначні недоліки ми і поговоримо далі.
Як дістатися до Будапешта?
Найшвидший спосіб – звісно, переліт, який здійснюється з Києва, Харкова, Львова та Одеси. З аеропорта до центру Будапешта курсують регулярні автобуси, які й домчать вас до бажаних пригод. Не так швидко, однак з гарантованими красивими краєвидами, ви можете доїхати з України до Будапешта потягом, автобусом чи машиною.
Валюта, мова, мобільний зв’язок
Якщо ви не знаєте угорської мови, то у більш-менш пристойних ресторанах, кафе та культових барах Будапешта вам допоможе англійська. Також можна розраховувати на порозуміння з продавцями у великих торгових центрах, сувенірних крамницях і деяких супермаркетах. З усіма іншими, наприклад, продавцями і продавчинями морозива на вулиці, офіціантами у маленьких забігайлівках і персоналом пекарень можна порозумітися за допомогою знаків, гугл-перекладача або ж, вивчивши кілька слів угорською. Цікаво, що в угорській мові всі букви пишуться латиницею, але правильно прочитати слово вийде лише у одиниць.
В Угорщині, поки-що, діє національна валюта – форинт, курс приблизно 9 до 1. Тобто, 100 угорських форинтів можна придбати за 9 гривень. Ви можете обміняти гроші, ще перебуваючи в Україні, або ж уже по приїзді до Будапешту, скориставшись послугами місцевих банків та обмінників. Майже у всіх магазинах, а також у кафе, ресторанах, музеях і навіть у громадському транспорті можна розрахуватися платіжною карткою. Найближчим часом країна буде переходити на загальноєвропейську валюту Євро.
В Угорщині працює три мобільних оператора – Vodafone, Telenor, T-Mobile. Придбати сім-карту можна в аеропорту, одному з торгових центрів чи у спеціалізованих магазинах. Для здійснення покупки потрібен закордонний паспорт. Ціни на послуги мобільного зв’язку та інтернету вищі, ніж в Україні, однак, при пересуванні містом, ви можете скористатися послугами безкоштовного Wi-Fi. Особливістю користування безкоштовного Wi-Fi є обов’язкова згода з правилами користування. Тому, після під’єднання до мережі, обов’язково відкрийте будь-який сайт. Вас переведе на сторінку погодження з правилами (звісно угорською). Тільки після цього у вас буде доступ до інтернету.
Житло в Будапешті
Безліч готелів та хостелів радо відкривають свої двері для туристів. Серед них – п’ятизірковий Four Seasons Hotel Gresham Palace Budapest і Hotel Hungaria City Center, з категорією 4 зірки. Звісно, є і набагато скромніші готелі та хостели: актуальні ціни та умови розміщення можна подивитися на сайті Booking.com.
Якщо ви плануєте орендувати апартаменти (що дуже зручно при проживанні компанією чи сім’єю та значно економить ваш бюджет, виділений на харчування), зверніться за допомогою до сервісу Airbnb. Як отримати знижку на бронювання житла на сервісі Airbnb читайте тут.
При виборі житла, варто враховувати, що Будапешт поділений на 23 райони, які помічені римськими цифрами. Райони II і XII розташовані близько до історичних та архітектурних пам’яток міста, а в VI, VII, VIII районах зосереджено багато ресторанів, барів та нічних клубів, що дуже подобається молоді. Є в Будапешті й неблагополучний район – VIII, в якому знаходиться циганське гетто. Краще не орендувати тут житло і не гуляти в темний час доби.

Їжа в Будапешті
Мабуть, найулюбленішою частиною будь-якої мандрівки є національна кухня, яка дозволяє пізнати країну “на смак”, впритул наблизитись до її традицій та звичаїв, в тому числі, й кулінарних. Угорська кухня – дуже різноманітна, смачна і поживна, багата на м’ясні, овочеві страви та випічку. Ви зможете в цьому переконатися, відвідавши місцеві ресторани, таверни, паби і кафе. Тут обов’язково варто спробувати гуляш (до речі, його ціна однакова в усіх закладах Будапешта), перкельт, паприкаш, токань. Якщо ви полюбляєте солоденьке – замовте у затишному кафе традиційний угорський торт добош, бісквітний десерт Шомлой галушка чи поласуйте смачним естерхайзі.
Серед закладів, які часто рекомендують туристам їхні досвідчені колеги-мандрівники – культовий паб For sale, паб для “дорослих чоловіків” – Old Mans, баварський ресторан Bajor Sarok та надзвичайно популярне, навіть серед місцевих жителів, кафе бістро – Gastland Bisztró — Oktogon.
Особливість бістро Oktogon полягає в тому, що тут відвідувачі платять фіксовану ціну, і можуть їсти, скільки завгодно і ті страви, які забажають. Напої сплачуються окремо, і коштують зазвичай дорожче, ніж в інших закладах подібного рівня. Бістро працює за принципом шведського столу: в закладі розташовані довжелезні стійки з холодними і гарячими закусками, першими стравами, гарнірами і м’ясом.

Найприємнішим острівцем у цьому кулінарному розмаїтті є стійка з грилем, де привітний кухар готує запашне м’ясо – свинину, курятину, яловичину. Тут зазвичай найбільша черга, тому треба засвоїти невеличку систему. Відвідувач підходить до стійки з сирим м’ясом, яке маринується в кількох посудинах з різними приправами і спеціями, накладає необхідну кількість продукту собі в тарілку і ставить на полицю з номером, розташовану перед кухарем. Собі забирає відповідний міні-номерок, що тут же і лежить на полиці, й чекає на готову страву. Якщо на полиці немає міні-номерка, то це місце вже зайняте і потрібно шукати вільну нішу для своєї тарілки. Фіксована оплата за відвідування кафе береться при виході. Сума може коливатися, залежно від дня тижня – в понеділок і вівторок ціни найнижчі, в суботу і неділю – найвищі.
Під час перебування в Будапешті варто спробувати місцеве вино “Токай”, що продається тут на кожному кроці.
Транспортна система Будапешту
Громадський транспорт у Будапешті – це мрія будь-якого туриста, адже його можна схарактеризувати наступними епітетами: надійність, точність, доступність. Google карти ідеально будують маршрут, вказуючи номера автобусів, гілки метро і т.д. Для того, щоб вільно пересуватися столицею, ви можете скористатися, автобусами, тролейбусами, трамваями і метро. Що найприємніше – на всі ці види транспорту можна придбати один квиток, сплативши за нього готівкою або карткою в автоматі. Для зручності, автомат має російськомовне і англомовне меню.
Існують різні варіанти придбання квитка на громадський транспорт у Будапешті.
- Разовий квиток (vonaljegy), що діє протягом 80 хвилин з моменту придбання в автоматі, й лише на один вид транспорту.
- Разовий квиток (helyszínen váltott vonaljegy), придбаний безпосередньо у водія. Його ціна буде трохи вищою, ніж в автоматі.
- Разовий квиток з пересадкою (atszállójegy), що діє на 2 будь-яких види транспорту .
- Десять квитків на поїздки в будь-якому виді транспорту (10 darabosgyűjtőjegy). Такий блок із 10 квитків коштує дешевше, ніж 10 окремо сплачених разових поїздок, але всі квитки потрібно буде зберігати до закінчення терміну їх дії.
- Проїзний на один день (24 órás jegy) – дає можливість одній особі користуватися будь-яким видом громадського транспорту протягом 24 годин.
- Груповий проїзний на один день (csoportos 24 órás jegy)– дає можливість групі до 5 осіб користуватися будь-яким видом громадського транспорту протягом 24 годин.
- Проїзний на 3 дні (72 órás jegy) – діє на всі види транспорту та на необмежену кількість поїздок для однієї особи протягом трьох днів.
- Проїзний на тиждень (Hetijegy) – дає змогу одній особі без обмежень користуватися всіма видами громадського транспорту протягом 7 днів.
Досить доступними в Будапешті є поїздки на таксі, принаймні, порівняно з іншими європейськими столицями.
Якщо ви хочете помилуватися угорською столицею з середини Дунаю, пройти під найгарнішими європейськими мостами і послухати розповідь аудіогіда про історію міст Буда і Пешт, вирушайте у річкову мандрівку. На допомогу вам прийдуть річкові трамвайчики, які за помірну ціну покажуть вам найвеличніші споруди і найчарівніші краєвиди Будапешта. Серед них – будівля угорського Парламенту, який під час неспішного руху річкового трамвайчика можна роздивитися і сфотографувати з усіх сторін. З іншого боку від Парламенту буде простягатися приголомшливий краєвид на скелясту гору Геллерт, над якою здіймається Пам’ятник Свободи. Далі перед вашими очима опиниться розкішний Королівський палац, в який ви обов’язково захочете зазирнути після річкової подорожі. Існують як денні, так і вечірні екскурсії. І хоч маршрут однаковий, але краєвид навколо різниться дуже і дуже сильно. Варто відвідати обидві.
Для того, щоб оцінити красу Будапешта з висоти пташиного польоту, скористайтеся послугами канатної дороги, і переконайтесь, що це місто надає крила.
Ще одна цікавинка транспортного Будапешту – зубчатий трамвай, його маршрут №60 простягається від Варошмайор до гори Сечені. Трамвай рухається зубчатою залізницею, з невеликою швидкістю, протягом 25 хвилин, що дозволяє детально розгледіти околиці. Окрім пари звичайних рельсів, ця залізниця оснащена додатковою зубчатою колією, завдяки якій трамвай не скочується вниз під час руху, адже схил достатньо крутий. Такий вид транспорту зустрічається в гірських місцевостях Швейцарії.
Метро Будапешта – це окрема історію, яку можна проживати стільки разів, скільки вам пощастить побувати в цьому місті. Метрополітен складається з чотирьох гілок метро, кожна з яких оздоблена в своєрідному стилі. Найстаріша в континентальній Європі гілка метро (М1), була відкрита 1896 року. Вона простягається усього на 4,4 км і налічує 11 станцій. Але, які це станції! Кожна з них відсилає нас до часів Австро-Угорської імперії, коли в Європі лише розпочиналася епоха технічного прогресу. Крихітні, неначе іграшкові перони, здається зійшли зі знімального майданчика фільмів про Гаррі Поттера. Між станціями лінії М1 курсують трохи старомодні потяги жовтого кольору. Варто зазначити, що в часи будівництва ця лінія вважалася дивовижним досягненням людства, адже була зведена за допомогою найновіших на той момент засобів і технологій.

Новіші майже на століття за М1, лінії М2 і М3, відображають стилістику епохи соціалізму, коли вони, власне, і були побудовані. І потяги, і станції на цих гілках радянські, тому їх мало що відрізняє від метрополітену будь-якого українського міста.
Наймолодша серед усіх своїх “колег”, надзвичайно технологічна, динамічна і витончена – гілка М4, побудована 2014 року. Тут вирує дещо інший ритм життя, притаманний європейській столиці 21 століття. Повністю автономні потяги з прозорими вікнам і без перемичок між вагонами.
Архітектура та найвідоміші будівлі Будапешта

Найбільшою гордістю угорської столиці є її розкішна архітектура, знайомство з якою розпочинається вже з вокзалу Нюгаті, у випадку, якщо ви прибуваєте до Будапешта потягом. Автором проекту цієї будівлі виступив архітектор Гюстав Ейфель, який свого часу спроектував Ейфелеву вежу. На сьогодні Західний вокзал або вокзал Нюгаті вважається однією з найкрасивіших споруд Будапешта.
Ви не можете оминути, ані своїм поглядом, ані своїм серцем будівлі Угорського парламенту, розташованого на березі Дунаю. І в цього архітектурного шедевру є своя особиста характеристика з префіксом “най”. Це найбільша будівля Угорщини, яка простягається на 270 м у довжину, має 25 м ширини і 96 м висоти. Угорський парламент був зведений 1873 року, на честь об’єднання трьох міст – Буди, Пешта і Обуди в одну столицю – Будапешт. Милуватися будівлею парламенту можна і вдень, і вночі, з палуби річкового трамвайчика чи прозорої кабінки чортового колеса. З усіх боків ця споруда буде прекрасною. Також ви можете вирушити на екскурсію цим розкішним палацом і зазирнути в його казкову сутність зсередини. Екскурсії парламентом (окремими його залами) відбуваються мало не щодня (за незначним виключенням), гіди ведуть розповідь кількома мовами на вибір.
Будайський палац. Він же Королівський палац в Буді, зведений у 13 столітті й з тих пір кілька разів зруйнований і відбудований заново. Востаннє масштабні будівельні роботи з відновлення замку проводилися після визволення Будапешта від нацистів у 1944 році. Критики засвідчують, що ця споруда мало нагадує ту, яка здіймалася над угорською столицею на початку 20 століття, однак і сьогодні тут є чим помилуватись і чому порадіти. У приміщення палацу розташовані 2 музейні комплекси – музей історії Будапешта і Угорська національна галерея.

Будайська фортеця, з її численними спорудами, пам’ятниками і скульптурами, архітектурними комплексами, музеями і фонтанами, завоювала титул найцікавішого об’єкта угорської столиці. Це культурне та історичне серце Будапешта, відкрите для туристів з усього світу. Будайська фортеця – це, фактично, місто в місті, де розташовані руїни середньовічного замку, а також такі культові споруди, як Рибальський бастіон, неокласичний палац Шандора, церква Матьяша та, вже згаданий вище, Королівський палац.

Рибальський бастіон – білосніжний архітектурний комплекс, який складається з просторої площі й галерей з сімома баштами. Насправді бастіон ніколи не виконував оборонних функцій, лише естетичні. Споруда, зведена у 1905 році, створює архітектурний фон для церкви Матьяша, а з її численних віконець відкривається розкішна панорама на Дунай і сучасний Пешт. За кілька століть до будівництва бастіону, тут простягалася площа, на якій місцеві рибалки продавали свій улов. Сьогодні споруда, занесена до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, приваблює туристів своїм величним виглядом і таємничою красою. На площі перед бастіоном височіє пам’ятник першому угорському королю Іштвану Святому, зведений 1906 року.
Вже згадана вище церква Матьяша збирає навколо себе любителів готичної архітектури і поціновувачів аристократичного звучання церковного органу. Тут відбуваються концерти органної музики, регулярно проводяться церковні служби і працює музей. Вхід до святині платний, однак внутрішнє оздоблення вражає і викликає захват, навіть зі сторони не дуже релігійних людей.
Базиліка Святого Іштвана – головний храм Будапешта, в якому зберігаються мощі першого короля Угорщини. На його честь і названа ця святиня. Вхід до храму безкоштовний, однак, якщо ви хочете помилуватися панорамою міста, що відкривається з купола базиліки, вам потрібно придбати квиток для відвідування оглядового майданчика. Внутрішнє оздоблення храму надзвичайно пишне: височенні вітражі на вікнах, всюди мармур і позолота, оригінальні мозаїчні візерунки, ікони і фрески, картини з життя святих. До слова, базиліка Святого Іштвана – найбільший храм Будапешта, одночасно в ній може знаходитися близько 8000 вірян.
Мости, оглядові майданчики і площі Будапешта
Ми розповіли про найвідоміші архітектурні споруди Будапешта, які стали його візитівкою і незмінним символом. Також угорську столицю просто неможливо уявити без мостів, оглядових майданчиків, просторих площ та проспектів.
Незабутні краєвиди відкриваються з пагорба Геллерт, де можна зустріти світанок на одному з оглядових майданчиків чи потусуватися в нічному натовпі біля Статуї Свободи. Низка оглядових майданчиків розташована вздовж Будайського пагорба, поблизу Королівського палацу і Рибальського бастіону.
Найвища точка Будапешту – Гора Яноша знаходиться в глибині Буди, дістатися до неї можна канатною дорогою або зубчатим трамваєм. Піднявшись на гору, ви можете відвідати башту Єлизавети, звідки відкривається казковий краєвид на Будапешт.

Шедеврами світового будівництва та архітектури стали мости Будапешта – ланцюговий міст Сечені, міст Ержебет, міст Маргіт та міст Свободи. Найстаріший з них – ланцюговий міст Сечені вважається одним із найбільш упізнаваних символів міста. А скульптури левів, які прикрашають міст, зображені на багатьох листівках і численних магнітах.
Згадавши про мости, неможливо не написати про дунайську набережну і найсумнішу пам’ятку Будапешта. Цей меморіал, що складається з 60 пар залізних черевиків, присвячений жертвам Холокосту. Пам’ятник, що був створений порівняно нещодавно – 2006 року, нагадує жителям і гостям Будапешта про ті страшні часи, коли силами угорських нацистів, просто на березі Дунаю, були розстріляні місцеві євреї.
Найвідоміші площі Будапешта – Площа Героїв, Площа Верешмарті, Площі Свободи та Єлизавети – також стали символами і туристичними родзинками столиці.
Купальні Будапешта
Якщо ви плануєте залишитись у Будапешті більше, ніж на 1-2 дні, вам просто необхідно відвідати купальні. Адже Будапешт – це єдина європейська столиця, яка має статус термального курорту, сюди приїздять на оздоровлення тисячі туристів. На сьогоднішній день у межах міста діє близько 30 купалень, найвідомішими серед яких стали розкішні купальні Сечені, величні купальні Геллерт і сучасні Рудаш.
Серед усіх перерахованих особливостей і переваг, Будапешт має кілька недоліків, за які вірні прихильники готові його пробачити. Це величезна кількість безхатьків, бруд і неприємні запахи, що подекуди трапляються на вулицях. Однак, з такою кількістю плюсів, Будапешт заслуговує на титул найкращого європейського напрямку 2019. Відкривайте угорську столицю та діліться своїми враженнями!