Транспорт Риму
Таке велике місто як Рим не може існувати без налагодженої транспортної системи. Мільйони туристів і жителів міста щодня користуються автобусами, тролейбусами, метро і трамваями. Ми розкажемо про особливості проїзду у “Вічному місті” і дамо поради стосовно вибору транспорту. Розпочнемо!
Таксі
Римські ліцензовані таксі – це автомобілі виключно білого кольору. Зазвичай вони стоять на спеціалізованих стоянках для таксі. Варто знати, що у таксистів є 2 тарифи: денний (з 6 ранку до 10 вечора) і нічний (з 10 вечора і до 6 ранку). Тариф розраховується на момент посадки в авто. Обов’язковою є плата за посадку. Вдень вона складає 3 євро, а вночі – 6.5 євро. Якщо ж ви вирішили замовити таксі телефоном, будьте готові до сплати додаткових 3.5 євро. Тому в нагоді стануть міжнародні додатки типу Uber.
Окрім плати за посадку і виклик, звісно ж, пасажир сплачує за кілометраж і час, проведений в дорозі. В середньому тариф становить 1.3 – 1.6 євро за кілометр, в залежності від зони проїзду. По закінченню поїздки водій зобов’язаний видати чек. Цей вид міського транспорту хоч і є комфортним, але коштує доволі дорого. Тому розглянемо більш бюджетний варіант – муніципальний транспорт.
Муніципальний транспорт
До такого різновиду транспорту належать тролейбуси, трамваї, автобуси і, безперечно, – метро. Для туристів і мешканців міста доступно кілька варіантів квитків. Квитки можна придбати в газетних або тютюнових кіосках, а також в автоматах на зупинках чи метро. Цікаво, що в Римі діє єдиний квиток на всі види транспорту.
Квитки
Пасажири можуть придбати квитки:
- на 100 хв – діє 100 хв з моменту, як ви “пробили” квиток через компостер. Вартість – 1.5 євро.
- добовий – дає право досхочу кататися до кінця доби, в яку був закомпостований квиток. Коштує 7 євро.
- на 48 годин – діє з моменту пробиття компостером до кінця наступного дня. Коштує 12.5 євро
- на 72 годин – як і попередній, тільки діє на день довше. Коштує 18 євро.
- на тиждень – за 24 євро пасажир отримує проїзд без обмежень на цілий тиждень.
- для місцевих є квитки на місяць і навіть на рік…
Діти до 10 років у супроводі дорослого з квитком можуть користуватися транспортом безкоштовно.
Проїзний квиток виглядає так:
Усі квитки потребують компостування. Навіть квитки, придбані на декілька днів. І якщо квиток на 100 хвилин компостується тільки 1 раз, то інші треба підносити до компостера кожного разу, як ви заходите до транспорту. Зверніть увагу, що квиток, який не містить відмітки компостера, вважається недійсним. При перевірці можна “влетіти” на штраф у сумі до 500 євро.
Транспортна мережа Риму дуже зручна і комфортна. Вона побудована таким чином, аби пасажир мав можливість доволі швидко потрапити в будь-яку точку міста – напряму або з єдиною пересадкою. Погодьтесь, для такого великого міста це величезний плюс.
Графік руху і зупинки
Весь муніципальний транспорт працює з 05:30 до 23:30 (у суботу до 00:30). А вже з 23:30 (щодня) містом курсують 20 нічних автобусних маршрутів. На жаль, на проїзд у них придбані заздалегідь квитки вже не діють, розрахунок слід проводити з водієм. Такі автобуси зазвичай червоного кольору, також на їх кузові обов’язково має бути зображення пугача.
Якщо ви хочете скористатися послугами автобуса і тролейбуса, потрібно дати знак водієві, (“проголосувати”) рукою, щоб він став на зупинці. Якщо бажаєте вийти – натисніть жовту кнопку в салоні. Навіть якщо ви будете стояти біля дверей, але не скористаєтесь кнопкою, водій не зупиниться. При натисканні кнопки хоч одним пасажиром над кожним виходом спалахне індикатор «Fermata prenotata». Тоді кнопку можна не натискати.
Дуже зручною для пасажира є наявність інформаційного електронного табло на кожній зупинці. На ньому відображений час прибуття найближчих рейсів. На зупинках, де електронне табло відсутнє – наявний графік руху кожного маршруту. І транспорт його дотримується.
Метро
Метро у “Вічному місті” має всього 3 гілки, які проходять віддалено від більшості пам’яток. Це зовсім не означає, що спроб збудувати метро біля визначних місць не було. Просто будівельники повсякчас наштовхувалися на археологічні знахідки, і згодом самі відмовилися від цієї ідеї.
Регіональні потяги, а також потяги з/до аеропорту теж класифікують, як метро. Цікаво, що деякі станції метрополітену мають тільки бічні платформи, з окремим входом на кожну сторону. Тоді як інші станції обладнані тільки центральними платформами, поїзди на яких курсують в обидва боки.
Ці нюанси варто враховувати, коли ви купуєте разовий квиток на 100 хвилин. Для метро він діє тільки на 1 вхід, як звичайний жетон. Тому, помилившись стороною на станції з бічними платформами, ви зіпсуєте квиток.
Тролейбус
У Римі відновили рух тролейбусів досить нещодавно, лише 2005 року. На сьогоднішній день містом курсує тільки 1 тролейбусний маршрут. На ньому працюють сучасні дуобуси, адже частина маршруту проходить повз історичні місця, де тролейбусні дроти можуть зіпсувати краєвид. Тому цю частину шляху дуобус проходить на заряді з аккумулятору, склавши роги.
Трамвай
Це найменш комфортний різновид транспорту. Адже більшість трамваїв на сьогодні доволі старі. У них не оголошуються зупинки, немає електронного табло з назвами цих зупинок. До того ж, у трамваях панує страшенна задуха. При невисокій швидкості руху, їхати у такому транспорті досить незручно.
Однак, існують і переваги – трамваї зупиняються на кожній зупинці, незалежно від того від того, чи є пасажири на вихід/вхід, чи нема.
Окрім звичайних трамваїв, існує також екскурсійний ретро трамвай. Він проїжджає тими цікавими місцинами, де не часто зустрінеш туристів. Тому, якщо ви бажаєте відчути справжній дух міста – скористайтесь такою екскурсійною послугою. Замовити екскурсію ретро-трамваєм можна тут
Автобус
Автобус – найпопулярніший транспорт у Римі. Своєю павутиною маршрутів автобуси охоплюють усе місто. Саме завдяки їм ви можете дістатись, куди завгодно, використовуючи мінімум пересадок.
Інтервал руху автобусів складає не більше 10 хвилин. Користуючись саме цим видом транспорту зверніть увагу, що є звичайні і експрес-автобуси.
Звичайні – жовтого чи червоного кольору. Експреси – зелені й відрізняються тим, що зупиняються тільки на визначених (важливих) зупинках. Їх (зупинки) можна розпізнати за позначками з зеленим квадратиком.
Вузенькими вуличками Риму курсують жовті еко автобуси (bussini ecologici). Незважаючи на свою повільність, вони виступають єдиним видом транспорту, що здатний обслуговувати такі райони.