Трансфагараш – дорога під хмарами
Один з найгарніших і, разом з тим, найнебезпечніших автошляхів у світі простягається мальовничими хребтами Румунських Карпат. Деякі мандрівники вже встигли назвати його дорогою в пекло. Втім, його справжнє ім’я – Трансфагараш. Дорога кружляє серпантином поміж скелястих гір Трансільванії та вабить подорожніх своїми чарівним краєвидами.
Автомагістраль, протяжністю майже 100 км, була збудована на початку 1970-х за наказом румунського вождя Ніколае Чаушеску. За однією з версій, диктатор планував переміщати Карпатами військову техніку, готуючись до можливої оборони. Однак, більш достовірною вважається версія побудови нового туристичного маршруту для привернення уваги мандрівників.
Краса, яка відкривається з кожним кілометром цієї неймовірної траси, зачаровує і відлякує водночас. Трансфагараш – друга за висотою траса в Румунії, з найвищою точкою 2145 метрів (шосе DN67C (Transalpina). 2009 року серпантином з відпадними краєвидами сновигали з величезною швидкістю творці легендарного автомобільного шоу Top Gear, на чолі з Джеремі Кларксоном. Саме він, перебуваючи у драйвовому захваті від швидкості й навколишніх пейзажів, назвав Трансфагараш найкращою дорогою для виконання дріфт-заїздів на спортивних авто.
Таким чином, траса завоювала надзвичайну популярність поміж автогонщиків та любителів екстриму. Разом з тим, вирушаючи на простори Трансфагарашу, слід враховувати, що рекомендована швидкість, якої варто дотримуватися на цій трасі, складає 40 км/год. Якщо рухатися з боку Брашова, траса бере свій початок з перетину автодороги Брашов-Сібіу в районі містечка Фагараш і закінчується в містечку Куртя-де Арджеш. Якщо їхати, не зупиняючись, подолати увесь маршрут можна за 2-3 години. Та не пригальмувати в цій місцевості неможливо.
Найгарніший відрізок дороги розташований між Фагарашем та перевалом, де можна припаркувати авто і насолодитися навколишніми краєвидами. Безкрайні гірські масиви, помережані змійками серпантину, простягаються, ген за небокрай. Час від часу картину доповнюють бурхливі гірські водоспади.
На більш-менш пологих схилах пасуться отари овець, а на скелястих вершинах видніються поодинокі риси будівель. Румунські Карпати схожі на чарівні Альпи чи Піренеї, верхівки яких загубилися в тумані.
З перевалу можна здійснити пішохідний маршрут або вирушити у високогірну мандрівку канатною дорогою. Краса та й годі! Однак, попри всі принади, магістраль Трансфагараш відкрита лише 2 місяці на рік – у липні та серпні та лише у світлий час доби – з 6:00 до 22:00. Такі обмеження пов’язані з дотриманням заходів безпеки – сніги тануть у цій місцевості досить пізно, шлях оповитий мрякою і туманами. Для захисту від обвалів та зсувів, траса оснащена тунелями і протизсувними галереями. Адже обвали каміння тут не рідкість.
Проте не лише гірськими краєвидами, водоспадами і серпантинами відома траса Трансфагараш. Подолавши відрізок дороги після перевалу, ви дістанетесь до мальовничого водосховища, побудованого в районі дамби Бараджул Видрару. Тут зупиняються численні туристи, аби сфотографуватися і помилуватися красою навкруги.